جهانى شدن اسلام با پیشرفت علم و آگاهى

جهانى شدن اسلام با پیشرفت علم و آگاهى

هر چه علم و آگاهى جامعۀ بشر بیشتر شود، گرایش به اسلام، بیشتر مى‏‌شود

یکی از نشانه‌های مطابقت کامل صراط مستقیم زندگى با حق، این است که هر چه علم و آگاهى جامعۀ بشر بیشتر شود، گرایش به اسلام، بیشتر مى‌‏شود.
آیاتى که پیش‌‏بینى کرده‌‏اند دین اسلام در آینده بر همۀ ادیان غلبه مى‌‏کند و جهان را فرا خواهد گرفت، به این معنا اشاره دارند، مانند:

 (هُوَ الَّذِى أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِینِ الْحَقِّ لِیظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کلِّهِ وَلَوْ کرِهَ الْمُشْرِکونَ (صف:۹).

او کسى است که رسولش را با هدایت و آیین حق فرستاد، تا آن را بر همۀ آیین‌‏ها غالب گردانَد، هر چند مشرکان، کراهت داشته باشند!).

و هنگامى که جامعۀ بشر با ظهور امام مهدى_ علیه السلام _ در قلّۀ علم و آگاهى قرار گرفت، این وعدۀ الهى تحقّق خواهد یافت، چنان که در روایتى از امام حسین_ علیه السلام _ آمده :

مِنَّا اثنا عَشَرَ مَهدِیاً؛ أوَّلُهُم أمیرُ المُؤمِنینَ عَلِیُّ بنُ أبی طالِبٍ_ علیه السلام _، وَ آخِرُهُمُ التّاسِعُ مِن وُلدی وَ هُوَ الإِمامُ القائِمُ بِالحَقِّ، یحیی اللّه بِهِ الأَرضَ بَعدَ مَوتِها، وَ یظهِرُ بِهِ دینَ الحَقِّ عَلَى الدّینِ کلِّهِ وَ لَو کرِهَ المُشرِکونَ[۱] .

دوازده هدایت‏‌یافته، از ما هستند. نخستینِ آنان، امیر مؤمنان، على بن ابى طالب است و آخرینشان، نُهمین فرزند از نسل من است که حق را بر پا مى‌‏دارد. خدا، زمین را پس از مردنش، به وسیلۀ او زنده مى‌‏کند و دین حق را به وسیلۀ او بر همه دین‏‌ها غلبه مى‏دهد، هر چند مشرکان را ناخوش آید .


[۱] ( صدوق، ۱۴۰۵، ص۳۱۷؛ الطبرسی، ۱۴۱۷ق؛ الحلّی، ۱۴۰۸ق، ص۷۱)